Omurga/Eklem Ağrı'nın Başlangıcı Ve Sonu

Arka ve boyun ağrısının ana nedenlerinden biri intervertebral disk patolojisidir. Diskler, günlük faaliyetlerle sıkıştırıldıkça ve büküldükçe dejenerasyona ve yaralanmaya eğilimli durumdadır.

Disk dejenere olurken, jel benzeri çekirdek hidrasyonunu kaybeder, disk yüksekliğini azaltır ve faset sendromu ve lateral foraminal stenoz olasılığını yaratır. Dahası, disk dejenerasyonu, anulusun esnek dış kaplamasının kırılgan hale gelmesine ve disk fıtı nlara neden olabilecek çatlaklara ve gözyaşlarına duyarlı olmasına neden olur. Bulging veya fıtıklı diskler sıklıkla omurilik sinirlerine bastırırlar ve şiddetli ağrı ve radikülopati oluştururlar.

Hasar görmüş intervertebral diskler nadiren iyileşirler çünkü bir kişi dinlenirken bile sürekli baskı altında kalırlar. Disk patolojisini iyileştirmek için ideal ortamın hasar görmüş diskin intradisk basınçlarını azaltması ya da azaltması yaygın olarak kabul edilmektedir.

İradaki basıncın azaltılmasının amacı, uç plakalar boyunca sıvıların ve besinlerin ozmotik difüzyonunu diske arttırarak vücudun doğal iyileşme yeteneklerini ilerletmektir. Ek olarak, intradisk basınçların düşürülmesi, fıtıklı bir diskin çekirdek pulposusunun merkeze geri çekilmesine yardımcı olabilir, böylece bir sıkıştırılmış sinir kökü üzerindeki baskıyı hafifletir - sorunu ve ağrıyı hafifletir.

SpineMED Türkiye

Sırt/Arka Ağrıları Hakkında

Bilgi

ABD nüfusunun% 85'i hayatlarının bir noktasında bel ağrısı veya boyun ağrısı çekiyor.
Sırt ağrısı, 45 yaşın altındaki Amerikalıların engelliliğin önde gelen nedenidir2
Sırt ağrısı, 45 yaşın üzerindeki insanlarda üçüncü özür nedeni. 2
20-64 yaşları arasında 26 milyondan fazla Amerikalı sıkça bel ağrısı yaşamaktadır.2
Amerikalılar sırt ağrısı konusunda her yıl en az 50 milyar dolar * harcıyorlar ve bu sadece daha kolay tespit edilen maliyetler içindir.4
Sırt ağrısı, öksürük ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarını takiben ABD'de doktor görmenin ikinci en yaygın sebebidir.2
Sırt ağrısı cerrahinin üçüncü en yaygın sebebidir.2
Başarısız cerrahi sendromu, sırt cerrahisi geçiren hastaların% 10-40'ında görülür. Omurilik cerrahisinden sonra ortaya çıkabilen, direnemeyen ağrı ve çeşitli derecelerde fonksiyonel güçsüzlük ile karakterizedir. Daha fazla risk, enfeksiyon, sinir hasarı, sağlığın bozulması ve ameliyat sonrası komplikasyonları içerir. 3
Sırt ağrısı olan insanların% 5'inden azı ameliyat için iyi bir adaydır.4
ABD'de bugünlerde yayınlanan son bir makaleye göre, "ABD sağlık sistemi, kanserde olduğu gibi omurga sorunlarında her yıl harcıyor." 5

Kaynak
Kuzey Amerika Ortopedi Kliniği, Cilt 35, Sayı I, Sayfa 1-5 S. Pai, L. Sundaram
Bigos S, et al. Erişkinlerde Akut Sırt Sırt Sorunları, Klinik Uygulama Kılavuzu, No: 14. Rockville, MD: ABD Halk Sağlığı Servisi, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü, AHCPR Pub. No. 95-0642, Aralık 1994.Eyerman, Edward MD. Neuroimaging Dergisi. Haziran 1998
Proje Özetleri: Sırt Ağrısı Hasta Sonuçları Değerlendirme Ekibi (TEKNE). MEDTEP Güncelleme, Cilt. 1 Sayı 1, Sağlık Politikası ve Araştırması Ajansı, Rockville, MD, Yaz 1994.
John P. Kostuik, MD ve Simeon Margolis, MD, Ph.D. Bel Ağrısı ve Osteoporoz. Bel Ağrısı ve Osteoporoz hakkındaki John Hopkins Beyaz Kitabı, 2002.
Nasıl Çalışır ?
Yapılması Tasarlanan Nedir?

Hasar gören intervertebral diskler, diskler sürekli olarak baskı altında olduğundan iyileşmezler.
Dekompresyon veya disklerdeki basıncın azaltılması, sıvıların, besin maddelerinin ve oksijenin diskin içerisine geri gönderilmesini kolaylaştırır ve bu da şişme veya herniasyon disklerin geri çekilmesini sağlar.

Endikasyonları ve Kontrendikasyonları

Endikasyonları

SpineMED®, aşağıdakilerin neden olduğu diskojen ağrı çeken hastalar için koruyucu bir yöntemdir:

 • Disk açma
 • Bel fıtığı
 • Dejeneratif disk hastalığı
 • Posterior Facet sendromu
 • Siyatik
 • Cerrahi sonrası hastalar
 • Omuriliği daralması
 • Belirtilmemiş mekanik sırt veya boyun ağrısı
SpineMED®, bel ve servikal disk patolojilerine sahip hastalara yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve diğer konservatif tedavi seçenekleriyle uyumludur

Kontrendikasyonları
SpineMED® ile ilişkili düşük kuvvet gereksinimleri kontrendikasyonları önemli ölçüde sınırlar.
SpineMED® dekompresyon için birincil kontrendikasyonlar şunlardır:
 • Omurganın son kırılmaları gibi instabiliteleri
 • Bilateral pars defektleri
 • Kararsız spondilolistez (tipik olarak 2. sınıf ve üzeri)
 • Büyük osteoporoz
 • Omurga kanseri veya tümörleri
 • Omurga bölgesinde hedeflenen cerrahi donanım fiksasyonu
 • Gebelik
 • 15 yaş altı hastalar
Disk parçalanması, kireçlenme, şiddetli artrit ve herhangi bir cerrahi omurga aleti göreceli olarak kontrendikedir. Ameliyat sonrası hastalar, hedeflenen omurga bölgesinde cerrahi donanım fiksasyonu olmadıkça kontrendikedir. Aslında, başarısız olan hastalar SpineMED®'e iyi cevap verebilirler.

Protokol

Lomber prosedürler için, hasta SpineMED® sisteminde sırtüstü durur. Patentli Pelvik Kısıtlamalar hastanın pelvisini rahatça güvence altına alacak şekilde ayarlanır. Üst gövde tablonun sabit bölümüne sabitlenir. Patentli Pelvik Eğim bölümü, spesifik omurga segmentlerini hedeflemek için elektronik olarak pelvise yatırır. Bilgisayarla kontrol edilen gerginlikte belirli disk bölümü yavaşça dikkat dağıtılır.

Servikal prosedürler için, servikal ünite önce elektronik olarak servikal omurganın spesifik bölümlerini hedeflemek için gerekli açıyla eğilir. Hasta daha sonra kafası servikal beşik ünitesine yerleştirilerek tabla üzerine yerleştirilir. Patentli Servikal Sınırlamalar, hastanın kafatasının tabanını kontrollü dağılma için rahatça yakalamak için tasarlanmıştır.

SpineMED® protokolü, her biri 30 dakikalık 20-25 oturumdan oluşur. SpineMED® seansları tipik olarak 4-6 hafta süreyle haftada 3-5 kez verilir. İşlem, hasta tamamen giydirilmiş olarak yapılır ve güvenli, ağrısız ve son derece etkili olarak tanımlanmıştır. Aslında, işlem sırasında hastaların uykuya dalması nadir değildir. Her oturumun, hastaların ilerledikçe SpineMED® programı aracılığıyla ağrıyı önemli ölçüde azaltmak ve fonksiyonu iyileştirmek için tasarlanmış birikimli etkisi vardır.

SpineMED® Dekompresyon, gerek tek başına gerekse ücretsiz hasta hizmetleri ile birlikte, bel ve servikal disk patolojileri çeken hastalar için cesaret verici başarı oranları gösteriyor.